• Start
  • Konwersja
  • Kontakt

FAQ

Czym są ebooki i formaty?

Ebook (in. e-book, e-książka, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna) - książka, której treść zapisana jest w formie elektronicznej. Jej odczytanie jest możliwe na urządzeniach komputerowych takich jak czytniki książek elektronicznych (e-czytniki), komputery, palmtopy czy nawet telefony komórkowe. Ebooki, w przeciwieństwie do tradycyjnych książek, nie zajmują miejsca na półkach, są tanie i łatwo dostępne. Przypominają wersję drukowaną: posiadają okładkę, spis treści, akapity itp. Ebook może być kartkowany strona po stronie, można też wyszukiwać w nim interesujące nas zagadnienia.

Książki PDF są to ebooki zapisane w formacie PDF. Można je pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np. e-czytnik, komputer osobisty) wyposażone w oprogramowanie pozwalające czytać pliki PDF (np. Adobe Reader). Ze względu na sztywny układ tekstu, podział na akapity i zaimplementowaną czcionkę ebooki w formacie PDF są najlepiej przystosowane do odczytywania na komputerach PC i laptopach.

Książki EPUB są to ebooki zapisane w formacie EPUB, który stanowi otwarty standard oparty na języku HTML służący do publikowania ebooków. Format ten umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości i kroju do proporcji ekranu. Dzięki swoim właściwościom książki w formacie EPUB najlepiej odczytywane są na e-czytnikach, których ekran zbudowany jest w technologii eInk, jednak można je również odczytać na smartphonie czy tablecie. Aby móc odczytywać pliki w formacie EPUB należy pobrać odpowiednie oprogramowanie np. Adobe Digital Editions.

Książki MOBI NA KINDLE to ebooki zapisane w formacie Mobipocket. Można je pobrać na e-czytnik Kindle i inne czytniki obsługujące ten format oraz komputer wyposażony w oprogramowanie pozwalające czytać pliki MOBI (np. Mobipocket Reader, Calibre, Kindle for PC, Kindle Preview). MOBI stanowi otwarty format oparty na języku XHTML, dzięki czemu jego odczytywanie jest bardzo wygodne na urządzeniach mobilnych, w tym na jednym z najpopularniejszych e-czytników – Kindle.

Jak dodać nowego e-booka do sprzedaży poprzez sieć dystrybucji Virtualo?

Aby dodać ebooka do oferty musisz założyć konto na: http://selfpublishing.virtualo.pl. Pierwszym krokiem jest rejestracja Self Publishera, w trakcie której podajesz swój nick, adres e-mail oraz hasło, oraz dane do rozliczeń z urzędem skarbowym. Drugim etapem jest podanie imienia, nazwiska oraz tytułu naukowego (opcjonalnie) autora ebooka. Proces rejestracji składa się z dwóch etapów, gdyż nie zawsze osoba zakładająca konto jest również autorem ebooka, którego dodaje do oferty.

Ważne!
Okładka dodana jako obrazek poglądowy będzie widoczna na platformie dopiero po zapisaniu danych na karcie produktu. Jeśli po zapisaniu karty produktu nie będziesz widzieć okładki – wciśnij CTRL+F5. Okładka, którą dodajesz, pełni rolę jedynie obrazka poglądowego. Plik (PDF, EPUB,MOBI), który prześlesz po dodaniu obrazka poglądowego, również musi posiadać okładkę przednią. W przypadku przesłania samodzielnie przygotowanego pliku EPUB i MOBI prosimy o przesłanie również jego darmowego fragmentu. W trakcie dodawania produktu prosimy o wybór tylko jednej kategorii Virtualo - aby prawidłowo wybrać kategorię należy wybrać najpierw kategorię główną, a następnie odpowiednią kategorię szczegółową. Przypominamy o konieczności wybrania autora w sekcji "Autorzy". Autora należy odszukać na liście i zaznaczyć lub dodać nowego.

Pobierz Tutorial na temat dodawania produktów »

Czym jest znak wodny?

Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. Watermark jest rozwiązaniem wygodnym i preferowanym przez Klientów, ponieważ nie wymaga stosowania specjalnych programów do odczytywania zakupionych plików oraz umożliwia dowolne ich odczytywanie na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format. Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz możliwości przenoszenia plików między urządzeniami. Unikatowa licencja transakcyjna pozwala na monitorowanie i rozpoznawanie plików w przypadku nieuprawnionego ich użytkowania, czyli przede wszystkim umieszczenia ebooka w Internecie. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak Stanza czy Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.

Czy mogę później wprowadzać modyfikacje na koncie produktu i w przesłanym ebooku?

Informacje o produkcie można modyfikować. Aby to zrobić musisz zalogować się na swoje konto na platformie, wybrać opcję „Produkty” z menu po lewej stronie, a następnie kliknąć w wybrany produkt. Po wejściu na kartę produktu w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk „Edytuj”. Po wprowadzeniu zmian w karcie produktu w „Uwagach” należy wpisać w których polach zostały wprowadzone zmiany (np. okładka, opis), a następnie należy wybrać opcję „Zapisz” Zmianę należy również zgłosić mailowo na adres selfpublishing@virtualo.pl. Czas wprowadzenia aktualizacji poprzez sklepy partnerskie zależy od ich indywidualnych ustaleń dotyczących pobierania aktualizacji. Virtualo nie odpowiada za opóźnienia w tym zakresie. Poprawiony plik, o ile zmianie nie uległa treść, należy przesłać przez kartę produktu, a informację o tym przesłać mailem na adres selfpublishing@virtualo.pl oraz umieścić w polu UWAGI.

Czy umowa z Virtualo podpisywana jest na wyłączność?

Nie, w związku z czym Self Publisher może swobodnie dysponować swoją publikacją i udostępniać ją również za pośrednictwem innych sieci dystrybucji.

Czym jest ISBN?

International Standard Book Number, Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki. To 13-cyfrowy numer identyfikujący książkę. Każda publikacja posiada swój własny, unikalny ISBN. Aby uzyskać numer ISBN musisz złożyć wniosek w Bibliotece Narodowej. Oczekiwanie na przyznanie 10 numerów trwa ok. 7 dni roboczych.

ISBN dla książki drukowanej w miękkiej oraz twardej okładce, ebooka w formacie PDF oraz EPUB i audiobooka nie są tożsame! Każda publikacja musi mieć swój własny, odrębny ISBN. Zgodnie z normami wydań cyfrowych, plik PDF/EPUB powinien być przygotowany z zawartym w nim ISBNem dla ebooka. ISBN można umieścić jako wpis na jednej ze stron tytułowych.

Nie mam ISBN

Numery ISBN przyznawane są przez Bibliotekę Narodową. Należy złożyć wniosek o przyznanie takich numerów. Czas oczekiwania na ISBN to ok. 2 tygodnie od dnia złożenia wniosku.

Jak powinien być przygotowany ebook i materiał do konwersji ?

Okładki

Każdy ebook musi mieć okładkę przednią. Oprócz grafiki na przedniej okładce powinien znajdować się tytuł publikacji oraz imię i nazwisko lub pseudonim autora.

Druga strona

Jeżeli chcesz, żeby Twój ebook wyglądał profesjonalnie, powinieneś umieścić następujące informacje na drugiej stronie:

© Copyright by imię i nazwisko autora
Projekt okładki imię i nazwisko
ISBN 999-9-9999-9999-9
Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji zabronione bez pisemnej zgody autora.

Pamiętaj: Treści zawarte w Twojej publikacji wydajesz na własną odpowiedzialność. Virtualo zgodnie z zapisami Regulaminu ma prawo usunąć Twoją publikację, jeśli zawiera ona treści nieodpowiednie.

PDF
Wszystkie strony pliku: muszą być połączone w jeden plik (łącznie z okładką przednią i tylną) mieć ten sam wymiar w trybie widoku pojedynczej strony (wys x szer) łącznie z okładkami przedstawiać strony "netto" - bez paserów, spadów itp. Bitmapa osadzona w pliku PDF powinna mieć standardowo 150 dpi lub 1200 px wysokości. Zależnie od akceptowalności wyglądu końcowego, możliwe jest wykonanie kompresowania dla zoptymalizowania wagi pliku. Zgodnie z przeznaczeniem do wyświetlania na urządzeniach elektronicznych należy wykorzystać paletę barw RGB. Ebook, tak samo jak tradycyjna książka, powinien posiadać okładkę przednią i tylną.

EPUB i MOBI

Konwersja do powyższych formatów jest odpłatna. Cena wyjściowa to 149 zł netto z formatu otwartego (doc, indd, odt) i 199 zł. netto z formatu PDF. Przy plikach złożonych konwersja jest wyceniana indywidualnie.

Tekst powinien być sformatowany oznaczeniami stylów tekstu. W tym celu należy zaznaczyć odpowiedni fragment i nadać mu styl np. „treść”, a nagłówkom „tytuł” i „podtytuł”. Teksty formatowane liniowo (np. poprzez używanie przycisku „Enter” aż do uzyskania oczekiwanego efektu lub zwiększając rozmiar czcionki) będą zwracane autorom do poprawki. Stylami tekstu można kontrolować każdy aspekt formatowania paragrafów i znaków – m. in. odstępu od innych paragrafów, wyrównanie, interlinię, rozmiar czcionki, wagę czcionki (pogrubienie), wariant czcionki (tekst pochyły), itd. Nie ma potrzeby stosowania więcej niż dwóch sposobów numeracji (ponad listę numerowaną i listę wypunktowaną).

Do wyróżniania wybranych fragmentów tekstu należy wybrać wytłuszczenie lub kursywę. Nie należy wybierać tych dwóch metod jednocześnie.

Należy unikać używania wielu krojów i kolorów czcionek – większość czytników posiada czarno-białe wyświetlacze. EPUBy składane są za pomocą jedynie dwu uniwersalnych czcionek (wersji szeryfowej i bezszeryfowej). Oznacza to, że w przypadku dostarczenia pliku z kolorową czcionką nie będzie ona odczytywana przez e-czytnik i zostanie zmieniona na czcionkę w kolorze czarnym. Podobnie, nie powinno być stosowane wypełnienie strony kolorem. Tabele powinny być stosowane jedynie do prezentowania danych tabelarycznych i formatowane bez kolorów, tła komórek i krawędzi oraz wysokości i szerokości komórek innych niż automatyczne. Ze względu na obecne ograniczenia czytników, teksty konwertowane są do jednej kolumny (szpalty).

Przesłany tekst powinien być po korekcie. Materiały, w których nawet automatyczna korekta MS Word odnajduje błędy, zostaną odesłane autorom do ponownej korekty.

Do robienia przypisów powinna być użyta opcja "przypis końcowy" dostępny w Word MS Office w menu "Odwołania" -> "Przypis końcowy" lub po wciśnięciu skrótu Alt+Ctrl+D. W pliku DOC nie powinno być spisu treści oraz innych spisów, które do niczego nie linkują jako hiperłącza np. indeksy nazwisk czy skorowidz.

Obrazki powinny być osadzone (wklejone w treść) jako jpg nie oblane tekstem (w osobnym paragrafie i wyrównane do środka strony). Wyrazy nie powinny być dzielone (przenoszone) ręcznie poprzez wstawianie w nie znaku przeniesienia (myślnika). W celu przenoszenia wyrazów należy użyć opcji automatycznego dzielenia, wybierając język tekstu. Stopki i nagłówki powinny być puste. Numery stron nie są konieczne – plik EPUB, ze względu na swoją specyfikę przygotowywany jest bez numeracji stron.

Jakie warunki muszę spełniać, aby opublikować ebooka?

Self-publisher musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz prawa autorskie do publikacji, które mają zostać opublikowane i zaakceptować postawienia umowy(regulamin). Konto w imieniu osób niepełnoletnich zakłada opiekun prawny.

Czy mogę opublikować ebooka, którego autorem nie jestem?

Tak, o ile na podstawie umowy zawartej z autorem/wydawcą posiadasz prawa do opublikowania ebooka i czerpania z niego korzyści majątkowych i taki dokument możesz nam przedstawić.

Czy Virtualo podpisuje umowę z autorem?

Tak, umowa zawarta zostaje przez fakt akceptacji Regulaminu przez Autora.

Jakie są warunki umowy?

Umowa zostaje podpisana na czas nieokreślony z 30-dniowym okresem wypowiedzenia – w związku z tym Autor może w każdej chwili wycofać swoją publikację z sieci dystrybucji Virtualo. Umowa nie zawiera klauzuli wyłączności – Autor może więc swobodnie dysponować swoją publikacją i publikować ebooka również za pośrednictwem innych serwisów.

Kto ustala cenę ebooka?

Sugerowaną cenę ebooka na Platformie Virtualo ustala Self Publisher. Virtualo oraz księgarnie partnerskie mają prawo do kształtowania własnej polityki cenowej.

Czy mogę opublikować ebooka tylko w jednym formacie?

Tak, ebook może być opublikowany zarówno jednym wybranym formacie, jak również w formatach - PDF ,EPUB. I Mobi

Co oznaczają statusy?

W końcowym etapie dodawania informacji o ebooku na karcie produktu zobaczysz informację o statusach. Automatycznie został ustawiony status „Do Akceptacji”. Oznacza to, że sprawdzimy, czy Twój ebook spełnia wymogi formalne.

Jeśli wymogi formalne będą spełnione w na karcie produktu pojawi się status „OK”. Ebook trafi wtedy do oferty Virtualo i sklepów partnerskich w ciągu 7 dni od jego przesłania.

W innym przypadku w polu status zobaczysz informację „Do Poprawki”, co oznacza, że musisz wprowadzić zmiany, aby Twój ebook mógł trafić do sprzedaży. Szczegółowe informacje na temat konieczności wprowadzenia poprawek znajdziesz w „Uwagach”.

W przypadku konieczności wycofania ebooka z oferty (na życzenie Self Publishera) lub gdy okaże się, że naruszone zostały prawa autorskie ebook otrzyma status „Wycofany”.

Które statusy dotyczą mojego konta?

Na karcie produktu pole Status Wydawnictwa określa Autor. Jeżeli zakończył prace na karcie ustawia status „OK”. Ebook jest wtedy przez nas sprawdzany.

Jeżeli w polu status widnieje informacja „Do Poprawki”, czekamy na informację od Autora. Dla nas oznacza to, że Autor nie zakończył tworzenia karty produktu.

W przypadku konieczności wycofania ebooka z oferty Autor ustawia status „Wycofany” i przesyła do nas informację mailem.

Ile trwa dodanie ebooka?

Dodanie ebooka na nowej karcie produktu w panelu Autora na platformie Virtualo trwa od kilku do kilkunastu minut. Jeżeli Autor posiada gotowego ebooka w formacie PDF, EPUB i Mobi, wówczas plik należy załączyć w trakcie zakładania nowego konta lub później podczas edytowania produktu.

Jeżeli Autor prześle do nas plik, ale konto dla danego tytułu nie będzie uzupełnione, plik nie zostanie przez nas sprawdzony.

Jeżeli przesłany plik jest prawidłowy wówczas zostanie zaakceptowany do obrotu w sieci dystrybucji Virtualo w ciągu 21 dni roboczych. Jeżeli plik będzie nieprawidłowy otrzyma status "Do poprawki" z informacją, jaki problem uniemożliwia jego zaakceptowanie.

Jeżeli Autor nie dysponuje plikiem EPUB i podczas dodawania nowego produktu lub edycji istniejącego zaznaczy checkbox "Zamawiam usługę konwersji", wówczas przesłany plik w formacie DOC zostanie przekonwertowany przez Virtualo do formatu EPUB.

Konwersja pliku z formatu DOC do formatu EPUB trwa średnio 14 dni roboczych i jest odpłatna (149 zł netto). Dane do faktury należy umieścić w polu Uwagi, lub przesłać do nas mailem. Konwersja zostaje zlecona dopiero po opłaceniu przez Autora przesłanej faktury. Skonwertowane pliki przekazujemy Autorowi drogą mailową.

Jeżeli plik wyjściowy DOC będzie zawierał błędy, Autor może zostać poproszony o wprowadzenie poprawek. Informację na jakie dane mamy wystawić fakturę prosimy umieścić w polu Uwagi.

Jak czytać raporty sprzedaży?

Self Publisher ma dostęp do raportów sprzedaży przez cały czas trwania umowy. Raporty aktualizowane są na bieżąco. Aby sprawdzić wielkość sprzedaży należy zalogować się na swoje konto i w panelu po lewej stronie wybrać „Raport sprzedaży”.

W głównym oknie pojawi się tabelka z zestawieniem sprzedaży. Tabelka podzielona jest na dwanaście kolumn i trzy wiersze. Kolumny ponumerowane są od 1 do 12 i określają poszczególne miesiące: 1 – styczeń, 2 - luty itd. Wiersze określają: „Sprzedaż”, czyli ogólną wartość sprzedanych ebooków w danym miesiącu, „Marżę dystrybutorów”, czyli należność Virtualo oraz księgarń partnerskich, która wynosi 50% „Sprzedaży” oraz „Dochód brutto”, który określa wysokość dochodu Self Publishera i również stanowi 50% „Sprzedaży”.

Po najechaniu myszką na pole wysokość dochodu brutto i kliknięciu lewym przyciskiem myszy można przejść do kolejnej tabeli, w której znajdują się dokładne informacje o sprzedaży netto i brutto. Kolejny raz, po najechaniu myszką na pole wysokość dochodu brutto i kliknięciu lewym przyciskiem myszy, można przejść do tabeli, w której znajdują się szczegółowe zestawienia dotyczące poszczególnych tytułów ebooków wprowadzonych przez Self Publishera.

Jak wyglądają rozliczenia z Virtualo?

Prowadzę działalność gospodarczą
Przez cały czas trwania umowy Autor ma dostęp do własnego konta, na którym może śledzić sprzedaż. Raz na kwartał Autor wystawia Virtualo fakturę VAT, który przesyła na adres: Virtualo, ul. Marszałkowska 104/122, 00-017 Warszawa. NIP: 952-202-82-78.

Nie prowadzę działalności gospodarczej
Również w tym wypadku przez cały czas trwania umowy Autor ma dostęp do własnego konta, na którym może śledzić sprzedaż. Raz na kwartał Autor wystawia Virtualo rachunek, zgodnie z zapisami w regulaminie, który przesyła na adres Virtualo, ul. Marszałkowska 104/122, 00-017 Warszawa. NIP: 952-202-82-78.

Autor rozliczający się z nami na podstawie rachunku wpisuje na dokumencie kwotę netto z raportu sprzedaży.

Na rachunku pozycja ta jest określana jako kwota brutto, ponieważ od niej Virtualo odprowadza do Urzędu Skarbowego (odpowiedniego dla Autora) podatek dochodowy.

Pobierz wzór rachunku na podstawie którego rozliczysz się z Virtualo »

W jakich księgarniach dostępne będą moje ebooki?

Ebooki będą dostępne w księgarniach należących do sieci dystrybucji Virtualo – virtualo.pl, empik.com, merlin.pl, legimi.com, gandalf.com.pl, ebook.pl, inbook.pl, rynek-ksiazki.pl, nakanapie.pl. Lista księgarń internetowych, w których dostępne są ebooki należące do sieci dystrybucji Virtualo stale się powiększa i jest na bieżąco aktualizowana. Księgarnie Partnerskie mogą, ale nie muszą dodawać tytułu do swojej oferty.

Jak czytać ebooka?

Instrukcję można znaleźć na stonie pomocy księgarni Virtualo.pl.

Virtualo Sp. z o.o.
Ul. Marszałkowska 104/122
00-017 Warszawa
E: katalog@virtualo.pl
E: biuro@virtualo.pl
Dołącz do nas na Facebooku
Księgarnia »
Polityka prywatności »
Copyright © Virtualo
2009-2025